Genel Bilgi

Krom Hakkında

Krom 1797 yılında Louis Vauquelin tarafından keşfedilmiştir.Krom, parlak, gri renkli, sert ve saf halde kullanılmayan bir metaldir. Çeliklerin bileşimine girer (paslanmaz çeliklerde nikel ile birlikte).Dış etkilere karşı dayanıklı olduğu kadar, sert özelliği olduğu için aşınmaya karşı da dayanıklıdır. Krom cevherinin en önemli kullanım alanı paslanmaz çelik yapımında kullanılan ferrokrom üretimidir. Paslanmaz çelik metal ve silah endüstrisinin çok önemli bir maddesidir. Krom çeliğe sertlik, kırılma ve darbelere karşı direnç, aşınma ve oksitlenmeye karşı koruma sağlar.Krom kimyasalları paslanmayı önleyici özellikleri dolayısıyla uçak ve gemi sanayinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Uygun koşullarda hava ve suya karşı dayanıklıdır. Bu nedenle tekne ve boat aksesuarları ( rollbar, korkuluk, tutamak, yakıt tankları, su tankları, küpeşte, koç boynuzu, kurtağazı, sırtlıklar vb.) yapımında kullanılır.

Şen Paslanmaz olarak, kullanmış olduğumuz paslanmaz çeliğin (kromun) kalitesine ve kullanım alanlarına uygunluğuna önem vermekteyiz. Kullandığımız malzemelerin tamamı, TÜV, ISO 9001, BVQİ, ISO/TS 16949, ISO 14001, EN 10088–1, TS EN 10028–7, TS EN 13445–2, EN 10204 gibi sertifikalara sahiptirler.

Krom Hakkında

304 Kalite Paslanmaz Çelik

ASTM 304 (304 Kalite) en büyük paslanmaz çelik başarı hikâyesidir. Tüm paslanmaz çelik üretiminin %50 ‘sini ve paslanmaz tüketiminin yaklaşık yarısını oluşturur ve hemen hemen tüm endüstriyel uygulamalarda kullanılır.
304 sadece her uygulamaya uyabilen bir paslanmaz çelik değildir; aynı zamanda 304 ‘ün niteliklerini anlamak, istenilen bir uygulamada paslanmaz çeliğin uygunluğunu tanımlamada pratik bir temel ve östenitik paslanmaz çelik grubunun malzemelerini karşılaştırmak için mükemmel bir temel sağlar. 304 ‘ün kullanımıyla ilgili tatmin edici bir tecrübeye ve derin çekme özellikleriyle ilgili bilgiye hepimiz sahibizdir. Çatal-bıçak takımlarınız,, düdüklü tencereleriniz, lavabolarınız ve hatta disketlerde kullanılan metalik kısım 304 paslanmaz çeliğindendir.

Bileşenleri:

Kalite 304L, kaynakla tutturulmuş parçalarda mümkün olabilecek korozyon hassasiyetini önlemek amacıyla ara sıra kullanılan düşük karbonlu bir 304 ‘tür. Kalite 304H , dayanımı artırır, (özelikle 500 ºC üzerindeki sıcaklıklarda) 304L ‘ye göre daha yüksek bir karbon içerir. Hassas korozyon ihtimali olan uygulamalar için bu kalite kullanılmaz.

316 Kalite Paslanmaz Çelik

Eğer bir uygulama 304 kalitenin sağlayacağı korozyon dayanımından daha yüksek bir dayanım gerektiriyorsa, 316 kalite bir basamak ilerisidir. 316 Kalite görsel olarak 304 kaliteyle eşdeğer bir mekanik, fiziksel ve üretilebilirlik karakterine sahip olmakla birlikte, özellikle klorit ortamlardaki çekirdeklenme paslanmasına karşı 304 kaliteden daha iyi bir korozyon direncine sahiptir.
316 kalite paslanmaz çelik ailesinde ikinci en popüler kalitedir. Tüm üretilen paslanmaz çelik ürünleri arasında %20 ‘lik bir tüketim oranına sahiptir.

Bileşenleri:

316, 316L ve 316H kalitelerinin karşılaştırmasını göstermektedir.
316L kalite düşük karbonlu bir 316 ‘dır ve kaynaklı parçalardaki hassas korozyona karşı kullanılır.
316H kalite 316L ‘ye göre daha yüksek oranda karbon içerir ve mukavemeti yüksektir.(özellikle 500 ºC üzerindeki sıcaklıklarda) Fakat hassas paslanmanın görülebileceği yerlerde kullanılmamalıdır.